Лесни стъпки за успокояване на кашлицата
март 17, 2021
Сред най-ефективните домашни средства за успокояване на кашлицата, доказано са лъжичката мед и парче пресен джинджифил, добавени в топла чаша билков чай. Науката отдавна е признала, че при кашлица тези природни богатства облекчават пристъпите и помагат на тялото да се възстанови по-бързо. Други домашни помощници са гаргарата със солена вода, употребата на корен от лечебна (бяла) ружа, мащерката и др.
Важно е да знаем, че кашлицата е естествен рефлекс, който се появява, когато нещо дразни гърлото или дихателните пътища. Периодичните кашлици, провокирани от настинка или сезонен вирус, са нормални и дори здравословни, тъй като помагат на тялото да изхвърли натрупаната слуз и остатъци. Това обаче не ги прави по-малко болезнени или изтощителни.
Най-честите причини за кашлица са:
- Дразнене от източници като цигарен дим или други замърсители на въздуха
- Бактериални инфекции като бронхит или синузит
- Алергии
- Астма
- Вирусни заболявания като сезонния грип
Кашлицата, причинена от астма, инфекции и алергии, трябва да се диагностицира, лекува и проследява само и единствено от специалист. С всички други леки форми, можем да опитаме да се справим у дома – с 8 доказани метода:
Мед
Медът е с изразена вискозна консистенция и при консумация покрива лигавицата на гърлото, облекчавайки болезнеността или дразненето. Повечето видове мед, които се изучават за употреба при кашлица, са тъмни (например мед от елда, манов мед и др.)
Проучване от 2007 г., публикувано в Journal Archives of Pediatric and Adolescent Medicine, установи, че медът е по-ефективен при лечението на кашлица през нощта, отколкото декстрометорфан (обичайно лекарство за кашлица, изписвано на деца).
Изследването включва 105 деца на възраст от 2 до 18 години. Тридесет минути преди децата да заспят, родителите им са прилагали или доза мед, или декстрометорфан, или никакво лечение. В края на проучването се оказва, че медът е бил най-ефективното средство за намаляване на тежестта на кашлицата на детето и е помогнал да подобряване на съня.
Медът има и противовъзпалителни, антиоксидантни и антибактериални свойства – което допринася за облекчаващия му ефект. Тези свойства помагат в борбата с инфекциите и могат да засилят имунната ви система.
Децата под една година обаче не трябва да приемат мед, тъй като той може да съдържа бактерии, които причиняват детски ботулизъм – рядко, но животозастрашаващо заболяване.
Гаргара със солена вода
Гаргарата със солена вода може да помогне за унищожаването на бактериите и да разхлаби слузта в гърлото. Това ще изчисти синусите и ще помогне за по-бързото възстановяване на организма.
Гаргарата със солена вода също може да помогне за намаляване на отока и дразненето, причинени от постоянната кашлица. За най-добри резултати е добре да се добави една четвърт до половин чаена лъжичка сол към 250 мл. чаша вода.
Въпреки че повечето хора предпочитат да гаргарят топла солена вода, студената вода също може да има същия облекчаващ ефект върху кашлицата. „Решението е индивидуално“, казва д-р Джейсън Макнайт, клиничен професор в Тексаския университет. И все пак, доказано е, че топлата вода помага на солта да се разтвори по-бързо.
Джинджифил
Джинджифилът е тропическо растение, което обикновено се използва като хранителна добавка. Той може да помогне за лечение на различни здравословни проблеми, включително гадене, обикновена настинка или да облекчи неприятните усещания след химиотерапия.
Подобно на меда, биоактивните съединения в джинджифила имат антиоксидантни, антимикробни и противовъзпалителни свойства. Джинджифилът също има пикантен вкус, който стимулира производството на слюнка и може да помогне за подобряване на сухотата в устата или гърлото.
Д-р Макнайт все пак предупреждава, че реакциите при консумация на подправки, билки и пикантни храни могат да варират при хората, които имат кашлица. За някои може да е полезно, но при други е възможно да предизвикат допълнително дразнене и да влоши състоянието им.
Днес повечето хора консумират джинджифил като пресен или сух корен, но може да се приема и като хранителна добавка или тинктура. Удачен метод е и добавянето на дъхавия корен към чаша чай с мед.
Инхалация
Инхалацията помага да се разхлаби назалната конгестия (запушения нос). Това ще улесни издухването на носа и ще освободи натрупаната слуз в гърлото. И тъй като парата овлажнява гърлото, може и да облекчава болката.
Ако не разполагаме с инхалатор, за временно облекчение може да опитаме да дишаме парата от тенджера в вряща вода. Внимание: нужно е след като водата започне да ври и кипи, трябва да я свалим от котлона и да дишаме изпаренията, покрити с кърпа над главата. Бъдете много внимателни и спазвайте необходимото разстояние, за да не се получат изгаряния.
Подобен ефект би имал и горещия душ, но той не е препоръчителен за всеки.
Овлажнителите за въздух също са добър вариант за поддържане на здрави синуси през зимата. При покупката на подобен уред е важно да се определи за каква площ ще се използва. Обикновено овлажнителите осигуряват достатъчно влага само за една стая, така че е най-добре да го държим там, където прекарваме по-голямата част от времето си.
При употребата на овлажнител у дома е важно често да се сменя водата и да поддържаме уреда винаги чист.
Пречиствател за въздух
Пречиствателите за въздуха помагат за премахването на алергените у дома, които предизвикват кихане, кашлица и хрема. Иновативните филтри на уредите, изчистват плесента, бактериите или праха, произвеждайки свеж, чист въздух.
Д-р Макнайт казва, че пречиствателите за въздуха могат да бъдат особено полезни за хора, които страдат от сезонни алергии. Подобно на овлажнителите, пречиствателите обикновено са ефективни само в една стая, така че също трябва да се използват разумно. Редовното почистване и поддръжка и тук са абсолютно задължителни.
Корен от лечебна ружа
Коренът от лечебна (бяла) ружа е билка, която успокоява раздразнените лигавици на гърлото и устата. Корените и листата на лечебната ружа съдържат плътно вещество, наречено слуз. Когато се смесва с вода, слузта образува гелообразна текстура, която покрива гърлото, подобно на меда.
Проучване от 2018 г. с над 800 участници, установи, че както таблетките за смучене, така и екстрактът от корен от бяла ружа помагат за лечението на суха кашлица. Повечето участници в изследването са видяли как симптомите им се подобряват в рамките на 10 минути след приема на екстракта.
Коренът от бяла ружа се предлага под формата на сушени листа, чайове, тинктури или капсули.
Мащерка
Мащерката е билка, която успокоява спазмите на гладката мускулатура, включително тези, причинени от кашлица. Проучване от 2006 г., публикувано в немското списание Drug Research, установява, че комбинираното лечение на мащерка и бръшлян подобрява кашлицата и други симптоми на остър бронхит.
За облекчаване на кашлицата, мащерката може да се консумира като тинктура, билков чай или под формата на хранителна добавка.
Вода
Един от най-лесните и безопасни начини за подобряване на кашлицата е да бъдем добре хидратирани. Пиенето на вода помага за разреждането на слузта, позволявайки й да напусне тялото през устата или носа. Също така може да помогне на болните да възстановят загубата на течности от изпотяване или хрема.
Кога е време за лекар?
- Задължителната консултация със специалист се налага при следните симптоми:
- Проблем с поемането на дъх
- Кашляне на кръв или обезцветена слуз
- Треска
- Главоболие
Не е необичайно кашлицата да продължи дори след като спрем да се чувстваме зле, казва д-р Сюзън Роберман, клиничен асистент в Тексаския университет. Но ако кашлицата продължава няколко седмици, е необходима консултация с лекар. Това може да е знак за по-сериозно здравословно състояние като COVID-19.
По матерали на Insider.com
Статията има информативен характер и не може да замести консултацията със специалист.
Продуктите на terrapia, които съдържат джинджифил са Детокситера, Хепатера, Флекситера и Еротера. Лечебна ружа и мащерка са част от билковата формула на Бронхотера.